Users Online
Guests Online: 1

Members Online: 0

Total Members: 273
Newest Member: logomines
Login
Username

PasswordNot a member yet?
Click here to register.

Forgotten your password?
Request a new one here.
Last Fm
Articles Hierarchy
Articles Home » Zespół » ARCHIWUM NEWSÓW I
ARCHIWUM NEWSÓW I Posted by Thor on September 09 2007
ARCHIWUM NEWSÓW I

15 Sierpień 2007 - W dziale wywiady, jak zapowiadałem, świeżutki wywiad z Thomasem Vikströmem, nowym wokalistą Theriona!

10 Sierpień 2007 - Tych, którzy bawili się przy koncercie Theriona na Metalmanii w marcu 2006, zainteresować może nowe wydawnictwo MetalMindu zawierające płytę DVD, na której znajdują się 3 kawałki zagrane przez Bestyję owej diabelskiej nocy - wystarczy wejść tutaj i w polu "Tytuł" wpisać Metalmania. A jak wszystko dobrze pójdzie, niedługo na stronce pojawi się wywiad z nowym wokalem zespołu, Thomasem Vikströmem. Miłego weekendu i lekkiego kaca, cheers!

31 Lipiec 2007 - Na stronce pojawiło się kilka nowych rzeczy. DOWNLOAD: Midi utworu From the Dionysian Days oraz jak zwykle zabawny cover Melek Taus w wykonaniu Gruma Lee. SŁOWNIK: 5 nowych pieśni z Eddy poetyckiej (poprawione kodowanie reszty - u niektórych podobno krzaczyło), tłumaczenie tekstu From the Dionysian Days oraz wiersza Oscara Wilde'a "Pan", który był inspiracją do napisania słów dla tegóż kawałka. No i oczywiście nowa sonda - wyniki starej (wzbudzającej duże kontrowersje) jak i innych, w dziale strona (SONDY).

30 Lipiec 2007 - Jak już słyszeliście, Therion wyrusza w grudniu w specjalną trasę. Nie tylko zagra cały album Therli, Adulrunę i Wisdom and the Cage, ale zagra także to, co Wy chcecie.
Aby dowiedzieć się, co pragnęlibyście usłyszeć, organizujemy dla Was mały konkursik. Jeśli weźmiecie w nim udział, możecie wygrać wstęp za scenę podczas jednego koncertu, używany ;) T-Shirt Theli noszony tylko przez Chrisa itp. (płytkę Bells of Doom i całą dyskografię zespołu z autografami, może i dożywotni wstęp do Therion Society - przyp. Thor). Losowanie nagród 16-go września.
Procedura będzie prosta - losujemy pięciu szczęśliwców i skontaktujemy się z pierwszym. Jeśli nie będzie odzewu, wyślemy email z prośbą o odpowiedź w czasie 3 dni, jeśli nadal nie będzie reakcji nagroda przepadnie i trafi do kolejnej wylosowanej osoby. Jeżeli zwycięzca nie będzie w stanie skorzystać z wstępu za kulisy, będzie mógł sobie wybrać albo kompletną dyskografię albo członkostwo w Therion Society. Zwycięzcy zostaną powiadomieni emailem, a nagrody dostaną gdy odpowiedzą.
Oto plik do, który należy wydrukować i wypełnić, po czym wysłać na adres w nim podany (taka forma została wybrana aby uniknąć spamu lub oszustw internetowych :-): PLIK.
Dla tych, którzy po angielsku ani me ani be, tłumaczenie formularza tutaj.

29 Lipiec 2007 - W związku z szerzącymi się plotkami jakoby zespół miał odwołać koncert w Krakowie, mam jedną radę - nie słuchać lub wyśmiać. Therion zagra tak jak planował, razem z Sirenią i Vision Bleak, kopiąc tyłki wszystkim przybyłym. Amen.

13 Lipiec 2007 - Therion przedłużył swój związek z wytwórnią Nuclear Blast na kolejne pięć albumów.

17 Maj 2007 - Wiadomo już, że 13 grudnia Bestyja zawita do Polski, konkretnie do Krakowa! Bilety w przedsprzedaży kosztować będą 95 zł, jako pierwszy support zagra Sirenia, a z Therionem gościnnie zaśpiewa Dan Swano. Therion zagra wszystkie utwory z Theli oraz m.in. "Adulrunę Redivivę". Będzie jeszcze jeden support i jeden gość, ale o tym w najbliższym czasie :)

11 Maj 2007 - Począwszy od Wacken Open Air Mats Leven nie będzie dłużej śpiewał z zespołem. Jest to decyzja podjęta po dyskusji całego zespołu z Matsem. Rozstajemy się w przyjaźni, a podczas koncertów, które damy przed Wacken, Mats zaśpiewa z takim samym animuszem i energią jakby nic się nie stało. W zespole nie ma negatywnych emocji - Therion nadal będzie się rozwijał w kierunku, który rozpoczął na poprzedniej trasie, a Mats skupi się na swoich nowych projektach.
Powodem stojącym za tą zmianą jest fakt, że na ostatniej trasie zauważyliśmy u Matsa mniej energii i motywacji w porównaniu z wcześniejszym okresem. Nie aby koncerty na tym cierpiały, zawsze był profesjonalistą i nigdy nie olałby publiczności - po prostu za sceną zauważyliśmy, że Matsowi brakuje tego specyficznego ognia, który rozpalał go wcześniej. Wydawać by się mogło, że pomysł aby w koncertach uczestniczyło czterech śpiewaków i aby były one typu musicalowego, nie odpowiadał mu tak jak w dużej mierze jego koncept polegający na rockandrollowym stylu jako przeciwwadze dla klasycznej postawy Karin Fjellander (choćby koncerty z roku 2004). Zaczęliśmy się więc nad tym zastanawiać i rozmawiać o możliwości znalezienia kogoś innego, kto miałby odpowiednią motywację i zdolności wokalne pozwalające rozwinąć jeszcze bardziej nasz pomysł na występy.
Za każdym razem gdy skład Therion się zmieniał, wywoływało to wiele dyskusji. Niektórzy zawsze będą tęsknić za starym składem scenicznym z tego czy innego powodu. Ci, którzy są z nami od dawna pewnie pamiętają dyskusję o Martinie, Andersie "Łysym" Engbergu itd. Niektórzy fani zakochali się w zastrzyku energii, który dał Mats zespołowi, inni natomiast sądzili, że jak na Theriona było w tym zastrzyku za dużo elementów rock and rolla (o co zresztą nam chodziło biorąc go w trasę Lemuria/Sirius B). Bez wątpienia jednak większość będzie wspominać koncerty z nim mając duży uśmiech na ustach. Każdy koncert Theriona miał swój unikalny urok, ale czasami dobrą rzeczą jest gdy niektórzy odchodzą, w tym jednak znaczeniu, iż nie oznacza to, że przyszłość ma być beznadziejna.
A teraz część na którą czekaliście... Matsa zastąpi Thomas Vikstrom, wokalista który śpiewał i w operze, operetkach, musicalach, oraz w utworach rockowych, metalowych i innych jeszcze. Pewnie najbardziej znany w metalowym świecie jest ze śpiewania na albumie Candlemass (gdzie jednak nie zaśpiewał tak, jak naprawdę potrafi). W Szwecji jest znany z melodycznej hardrockowej kapeli Talk of the Town. Jego wspaniałe zdolności wokalne na pewno będą bardziej znane po trasie z Therionem.

10 Kwiecień 2007 - Z powodu niezadowalającej jakości dźwięku i obrazu nagranego przez rumuńską telewizję, DVD z ubiegłorocznego koncertu z orkiestrą w Bukareszcie nie ukaże się! Christofer jednak podjął kroki (czyt. rozmawia z fachowcami) w sprawie nagrywania koncertu, o którym piszesz post niżej :)

28 Marzec 2007 - Międzynarodowy Festiwal Opery w Miskolc z dumą zaprasza na koncert Theriona z orkiestrą symfoniczną i chórem. Show odbędzie się 16 czerwca o 20-ej na Lodowisku w Miskolc. Therion zagra własne aranżacje Wagnera, Dvoraka, Mozarta i Verdiego oraz oczywiście własne utwory. Bilety zakupić można w Therion Store. Oficjalna strona festiwalu: www.operafesztival.hu . Więcej o trzecim największym mieście na Węgrzech tu: www.miskolc.hu

18 Marzec 2007 - Na forum niedawno zakończono Therion Mega War, czyli wybór najlepszego kawałka Bestyji. Spośród 122 utworów, oddawszy 2794 głosy, głosując w 156 pojedynkach, po ponad rocznej zabawie, polscy fani wybrali! Najlepszym, wg nich, kawałkiem Bestyji jest In The Desert of Seth! Oto kolejne miejsca: 2. Cults of The Shadow, 3. Via Nocturna, 4. Melez. Tymczasem na forum rozegra się kolejna wojna, tym razem bardziej globalna gdyż głosować będziemy na najlepszy kawałek metalowy. A na strocne tymczasem mały updacik, ot, trochę info o nowych mordach w zespole (Snowy, Lori, etc.) oraz zupdatowana historia zespołu.
PS: Bardzo podoba mi się oburzenie niektórych względem sondy, ale zrozumcie, my jako czciciele wielkiego Cthulhu i wielkiego kozła Mendes, dosłownie rzygamy już kotami i dlatego pytamy innych o konsumpcję człowieka, ot tak tylko aby upewnić się czy nie odstajemy od normalności i czy w razie czego możemy liczyć na wasze zrozumienie. Cheers ;)

17 Luty 2007 - W relacjach krótki opis koncertu Bestyji w Krakowie, natomiast w słowniku tłumaczenie tekstu "Close up the streams".

15 Luty 2007 - Sobota 17 lutego 19:00 i noc ze środy na czwartek (z 21 na 22) o godz. 0:30.. Co? Ano można będzie obejrzeć sobie powtórkę programu Piła, w którym pokazano wywiad z Christoferem Johnssonem. Program emitowany jest na tej stronie http://tv.interia.pl/ (obok "Audio" w okienku wybrać proszę najpierw jakość aby zobaczyć obraz), niestety, info o właściwiej porze emisji (czyli dzisiaj o 17-ej) od pani prowadzącej otrzymałem trochę za późno. Ale wszak lepiej późno niż wcale, prawda? :)

5 Luty 2007 - Therion w Walentynki, o 17-ej, będzie podpisywał płytki w Empiku (ul. Nowy Świat) w Wawie. Planowano również zorganizować spotkanie w Krakowie, ale niestety, z powodu remanentu w sklepie Saturn, spotkanie odwołano.

30 Styczeń 2007 - Na stronce małe co nieco. Przede wszystkim, chciałem zaprosić do zapoznania się z relacją dziennikarza, który zaproszony został do starego szwedzkiego dworu przez Chrisa na prezentację albumu Gothic Kabbalah - jest co poczytać! (dział relacje, na samym dole!). W recenzjach jest kilka słów o najnowszym płodzie Bestyji, natomiast w słowniku tłumaczonko kolejnego kawałka z tej płyty. Miłego czytania (ze zrozumieniem rzecz jasna ;-).

24 Styczeń 2007 - Na stronce wywiad z Chrisem z okazji wydania Gothic Kabbalah (dział wywiady rzecz jasna).

20 Styczeń 2007 - Jakby ktoś nie wiedział (są tacy?), Gothic Kabbalah wyszła jakiś tydzień temu. Można ją kupić chociażby na Allegro czy na blackcomp.pl. Na stronce są już teksty, a poniżej bilecik na koncert w Wawie (fotka nadesłana przez Agnes).

24 Grudzień 2006 - I kolejne święta nadeszły, kiczowate wystroje rażą oczy, wszędobylskie choinki doprowadzają do szału, obleśne Mikołaje łażące po ulicach powodują odruchy wymiotne... Tymaczsem na stronce coś bardziej estetycznego - fotki z Rumunii (dział fotki) i krótka relacja naszego krajana z grudniowego koncertu w Bukareszcie (dział relacje).

25 Listopad '06 -
1)
Dwa tygodnie przed show "Therion się uklasycznia" (9 Grudzień, Bukareszt) z dumą zawiadamiamy o ogromnej niespodziance naszych fanów:
były członek Scorpionsów i Electric Sky, Uli Jin Roth, obecnie zajmujący się swoim projektem ze Sky Orchestra, potwierdził swoją obecność w roli Gościa Specjalnego w projekcie "Muzyka kontra rak".
Znany jako pionier neo-klasycznego metalu, autor zdumiewających i innowacyjnych albumów Sky of Avalon i Metamorphosis, legendarny gitarzysta i kompozytor da w Bukareszcie wykład tyczący się połączenia klasyki i rocka. Związek między muzyką a medycyną również zostanie przez niego poruszony. Będą również dyskusje i odpowiedzi jego oraz Christofera na pytania publiczności. Zapraszamy klasycznych i rock/metalowych muzyków, studentów szkół muzycznych, prasę oraz fanów. Seminarium będzie miało miejsce w Auditorium Hall/Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie, dnia 8-go grudnia. Więcej info na www.concerte.fundatia-aquarius.ro.
O Uli Jon Roth wypada napisać coś więcej. Cały świat poznał go kiedy niemiecki zespół Scorpions święcił tryumfy w latach 70-tych - nagrał z nimi pięć albumów (włącznie z Tokio Tapes, którego sprzedanych kopi liczba wynosi jeden milion). Prawdziwa legenda, wyjątkowo utalentowany gitarzysta i multinstrumentalista pisze obecnie własne kompozycje i zajmuje się pracami nad swoim albumem wprowadzającym muzykę klasyczną w dzisiejsze czasy. Uli jest uważany za mistrza sztuki komponowania i wynalazcę nowych muzycznych form i struktur. Od początku był wizionerem i odkrywcą, a jego podróż przez artystyczne ekspresje i muzyczne poszukiwania osiągnęły nowy wymiar gdy wydał "Metamorphosis Of Vivald's Four Seasons" (Metamorfozy Czterech Pór Roku Vivaldiego) w 2003. Zajmuje się też reżyserią filmów, maluje obrazy w duchu realizmu, pisze poezje i dzieła filozoficzne. Wynalazł własny instrument, 6-cio oktawową Sky Guitar.
W uznaniu za jego wybitne dokonania artystyczne, Uli znalazł się na Deptaku Sławy w jedynym Muzeum Rockpopowym w Europie (Gronau, Niemcy) we wrześniu 2003.
Uli Jon Roth uważa, że:
- w obecnych czasach muzyczna klasyczna zazwyczaj jest prezentowana publice w sposób nieuchronie zniechęcający ją do tego rodzaju muzyki poprzez brak jakichkolwiek poważniejszych wysiłków mających na celu dostowania jej do czasów, w których żyjemy
- w czasie ostatnich dziesięciu lat muzyka klasyczna przeżyła katastrofalne i wyniszczające zmiany. Przekłada się to między innymi na wciąż zmniejszającą się sprzedaż płyt tego gatunku, a rynek zbytu tej muzyki niemal całkowicie zaniknął porównując go do sytuacji sprzed dwudziestu lat. Taka sytuacja sprawia, że trudno zdobyć jakieś środku finansowe na realizację projektów i występów mających coś wspólnego z muzyką klasyczną... Muzyka nie jest już siłą kulturalną jak niegdyś... Została natomiast zepchnięta na bok i zastąpiona grami komputerowymi i innymi formami rozrywki. To smutne, że nasze zachodnie społeczeństwa zaczynają przypominać kulturalne nieużytki i ziemie jałowe - i to pomimo faktu, że nigdy nie było łatwiej niż teraz dotrzeć do człowieka "z ulicy", dotrzeć do niego z być może największym artystycznym dziedzictwem jakie kiedykolwiek powstało... Rzecz tkwi w tym, że sztuka przestała grać znaczącą rolę w społeczeństwie i została zastąpiona błyszczącą się pustką...
Uli Jon Roth mocno utożsamia się z tym co mówi i czuje, że może przynajmniej odpowiedzieć na kilka pytań. Wierzy również, że szczególnie jego udział w Sky Orchestra udowodni, że istnieje rozwiązanie - lub też droga do niego.
PS: Fotka bileciku na koncert w Bukareszcie dostępna w dziale Zespół.
2)
Z Therionem na trasę wyruszy kobieta zwąca się Lori Lewis, (nie)znana z kapeli, która grała jako support przed koncertami Bestyji w USA - Aesma Daeva

20 Listopad 2006 - Dla zniecierpliwionych - w fotkach jest tapetka z motywem Gothic Kabbalah, a w słowniku polskie tłumaczenie jednego z kawałków :)

5 Listopad 2006 - Bilety, bileciki! 85 zł w przedsprzedaży, 95 zł w dniu koncertu. Kupić można tu: metalopolis.pl
A póki co, forum wbrew pozorom nie zniknęło, tylko zmieniło adres: therion.zwg.pl

27 Październik 2006 - Kilka szczegółów dotyczących "Gothic Kabbalah". Nagrywaniem i miksowaniem zajął się wysokiej klasy fachowiec, mianowicie Stefan Glaumann (RAMMSTEIN, EVERGREY, EUROPE). Z Matsem Levenem śpiewał będzie Snowy Shaw, swego czasu udzielający się w Mercyful Fate i King Diamond (oraz choćby Notre Dame). Będzie jeszcze tajemniczy klawiszowiec z baaardzo starego zespołu, w dodatku zespołu który w historii rocka zapisał się baaardzo dużymi literami (so called idiomatic expression - "Lizus" ;] - więcej zdradzić nie mogę). Wydawnictwo składać będzie się z dwóch płyt, około osiemdziesięciu minut muzyki! A oto tracklista (oczywiście nie nastawiać się, że na płytach pojawi się w takiej kolejności):

1. Der Mitternachtlöwe
2. The Gothic Kabbalah
3. The Perrennial Sophia
4. Wisdom And The Cage
5. Son Of The Staves Of Time
6. Tuna 1613
7. Trul
8. Close Up The Streams
9. Three Treasures
10. The Path To Arcady
11. Chain Of Minerva
12. TOF - The Trinity
13. Wand Of Abaris
14. The Falling Stone
15. Adulruna Rediviva

19 Październik 2006 - Jako, iż ktoś z Nuclear Blast okazał się nadgorliwy (te informacje miały być opublikowane później), możemy dowiedzieć się tytułu albumu oraz zerknąć sobie na okładkę. Album nosił będzie nazwę "Gothic Kabbalah", a oto okładka:Przy okazji - nagrywanie koncertu w Bukareszcie nie zmienia planów nagrywania koncertu w Warszawie.

18 Październik 2006 - W hali pałacowej, w Bukareszcie (Rumunia), dnia 9-go Grudnia Therion zagra z orkiestrą symfoniczną, chórem i gwiazdami międzynarodowej opery (!) Zespół pojawi się na scenie z prawie siedemdziesięcioma muzykami Akademickiego Chóru Radiowego, stoma instrumentalistami Orkiestry Rumuńskiego Radia i gośćmi z Wiednia, nagradzonymi tytułem najlepszych światowych głosów operowych.
Markus Sollenwerk, który pomagał kapeli Rage w tworzeniu "Lingua Mortis" będzie dyrygentem w czasie tego wydarzenia. Repertuar będzie zawierał znane, klasyczne kawałki Therion jak również utwory nagrane już później, z orkiestrą. Niektóre z tych utworów nigdy wcześniej nie były grane na żywo.
Owo wydarzenie dojdzie do skutku dzięki pomocy ambasady szwedzkiej w Rumunii. "Therion Goes Classic" ("Therion się uklasycznia" - wolne tłumaczonko) jest częścią projektu "Ars musicae, ars medicinae - muzyka przeciw rakowi", prowadzonego przez Fundację Aquarius/Rumunia; dochód przeznaczony będzie na leczenie raka u rumuńskich dzieci w roku 2007. Organizatorzy dziękują Wolfgangowi Milchram (Austria) za jego pomoc.

Miejsce: Hala Pałacowa (Sala Palatului)
Sprzedaż biletów zacznie się 25 października. Będą trzy rodzaje miejscówek (patrz na mapę na stronie):
I - 70 Euro (rzędy A:2-20; B,C: 11-20; D, E; F&G:1-10)
II - 55 Euro (rzędy A: 22-33, B&C: 21-32; F&G: 11-27, H, I)
III - 25 Euro (rzędy J, K, L, M; balcons a & b: 1-15)
Będzie możliwość zamówienia biletów w Therion Store.
Dla fanów spoza Rumunii, zakwaterowanie zostało zamówione w kilkunastu hotelach i schroniskach w Bukareszcie (10 i 45 Euro).
Więcej info tutaj:
Aquarius Foundation
Bucharest, Romania
Phone: +40722390655, +40212220207
Email: aquarius@totalnet.ro

18 Wrzesień 2006 - Ot, w dziale recenzje recka DVD :)

17 Wrzesień 2006 - Warszawski koncert zaplanowany na 14 lutego został przeniesiony do Stodoły. Czemu? Bo będzie rejestrowany z myślą o DVD!!! Chris kazał przekazać, że na tym koncercie ludzie zobaczą wiele zajebistych niespodzianek... Oj, będzie się działo ;) Data wydania show jest jeszcze nieznana.

16 Wrzesień 2006 - Nowy album Therion wyda 16 stycznia następnego roku. Jako ciekawostkę można dodać, że koszt nagrań wyniesie sto tysięcy jednostek europejskiej waluty, a motywem przewodnim koncept albumu (yep, yep, będzie to koncept album) będzie mitologia południowa ;)

2 Wrzesień 2006 - W dziale dowload, na samym dole, zamieszczono cztery pełne utwory mp3 Theriona. Jeśli chcesz zapoznać znajomych z zespołem, prześlij im linki :) Nie zapomnij nadmienić, by nie klikali w te mptrójki z przeglądarki Internet Explorer. (wiem, dziwne, ale prawdziwe) Może być Opera lub Netscape...

10 Lipiec 2006 - Therion potwierdził swoje koncerty w Polsce. Przpominając - Bestyja zagra 13 lutego w Krakowie (Studio) oraz 14 lutego w Warszawie (Proxima). Przed nią grać będą Benedictum i Grave Digger.

15 Maj 2006 - W słowniku tłumaczenia tekstów Abraxasa (Lemuria) i Iron Fist (CoB).

11 Maj 2006 - Forum znowu zaczęło działać. Starzy użytkownicy niechaj się zalogują, nowi - zarejestrują.

4 Maj 2006 - Dodano przetłumaczony na polski tekst z książeczki DVD (dział Słownik) oraz tapety z motywami CoB. Enjoy!

2 Maj 2006 - Jak już zapowiadałem, w związku z wyjściem DVD, szata graficzna stronki zostaje zmieniona. Mam nadzieję, że się podoba ;) Optymalną rodzielczością jest 1280 x 960, stronę przeglądać też można w rozdz. 1024 x 768, ale wtedy nie będzie widać całego efektu :) Niestety, w mniejszych rozdzielczościach nie będzie widoczne całe menu - cóż, czasy idą do przodu...

21 Kwiecień 2006 - Drodzy rodacy! Therion prowadzi rozmowy dotyczące koncertów w naszym kraju! Chodzi o występ 13- lutego w Krakowie i 14-go lutego w Warszawie! Niedługo powinno być coś niecoś więcej wiadomo. Trzymać kciuki :)
A stronka w kwietniu obchodzi 5-lecie! Pogoda sprzyja, można to oblać :) Nie abym zachęcał... hłe, hłe.

2 Kwiecień 2006 - Wczoraj wchodzący na stronę mogli przeczytać informację o jej zamknięciu oraz końcu Theriona. Oczywiście był to drastyczny primaprilisowy kawał :) - Therion ma się świetnie i pewnie jeszcze długo pociągnie. Rodziny osób, które dały się nabrać i skoczyły przez okno przepraszam, w następnym roku się to nie powtórzy :) Chociaż niewielu dało się nabrać, i dobrze :) Sephren z megatherion.com także przygotował mała niespodziankę - wchodzący mogli przeczytać, że domena została sprzedana firmie zajmującej się wykupywaniem domen i sprzedawaniem ich po wyższych cenach. Jako, iż nas, webmasterów, trzyma się od wczoraj dobry humorek (w moim przypadku mimo kaca), by udzieliło się go troszkę wszystkim wkurzonym fałszywą pogłoską o końcu zespołu, wrzucam link do kolejnej przeróbki niesamowitego Gruma Lee - tym razem utworu Typhon. Mozna zassać go stąd lub też z działu Download (gdzie jest również kawałek Son of the Sun). I jeszcze jako ciekawostka opinia Chrisa o tym charyzmatycznym jajcarzu: "Ani mnie nie drażni, ani mnie nie śmieszy - nie wiem, może mam jakieś dziwne poczucie humoru...". Ech ten nordycki chłód :P

22 Marca 2006 Roku Kaczki -
1)
Chris napisał małe co nieco dla fanów:
Jak już ogłosiłem na Metalmanii, zamierzam zrezygnować ze śpiewania. Są dwa powody tej decyzji. Pierwszym jest to, że nie sprawia mi to już frajdy (nawet mimo, iż lubię grać na gitarze stare kawałki), głos przez lata staje się słabszy i pod koniec trasy po USA/Kanadzie zauważyłem z nim pewne problemy. Powodem tego nie tylko jest starzenie się, ale bardziej fakt, że Therion nie ma prób jak jakieś inne zespoły, więc trudno utrzymać mi moje gardło w formie. Śpiewanie przez dwa miesiące każdego wieczoru po półrocznej przerwie po prostu się nie sprawdza. Owszem, gdy byłem młodszy nie stanowiło to dla mnie problemu, ale teraz jest to niezbyt komfortowe i głos po prostu nie brzmi już dobrze. Czas dać sobie z tym spokój.
Drugim powodem jest to, że i tak planujemy zaprzestać grania starych kawałków. Mówiąc "starych", mam na myśli te z Lepaki i wcześniejsze. Pracujemy teraz nad naszym trzynastym albumem i coraz trudniejsze staje się ułożenie setlisty. Liczba klasyków - utworów które musimy częściej lub rzadziej grać - stale się powiększa i nie chcemy skończyć jak wiele zespołów których set jest w 95% przewidywalny. Chcemy mieć miejsce na zagranie paru niespodziewanych utworów z każdą nową trasą.
Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że wielu fanom brakować będzie tych będzie tych brutalnych kawałków, ale jesteśmy przekonani, że ci fani będą chcieli również posłuchać czegoś nowego za każdym razem, czegoś od Theli w górę. Oprócz starych utworów, ta moja decyzja odbije się też na wyborze tych nowszych piosenek. Na przykład, zazwyczaj śpiewam w To Mega Therion, Invocation of Naamah, In The Desert of Set i w Typhonie. W przypadku To Mega Therion nie będzie większego problemu - dobra widownia zaśpiewa go za mnie. Typhona nie będziemy grali na następnej trasie - jest jeszcze wiele utworów z tego albumu, których nigdy nie graliśmy. Osobiście, następnym razem, chciałbym zagrać An Arrow From The Sun i Lemurię. Jeśli chodzi o Pustynię Seta, myślę że nie będziemy jej grać, a co do Invocation of Naamah, wahamy się czy darować sobie ten utwór czy może zrobić mały eksperyment, w którym Mats spróbowałby zastąpić moje szorstkie partie wokalne. Jest dość wszechstronnym wokalistą, jak zresztą mogliście się przekonać (powiedział, że nie ma nic przeciwko growlowaniu, jeśli nie będzie go zbyt dużo). Czas pokaże co z tym będzie..
ProgPower w Anglii będzie ostatnim koncertem, na którym zaśpiewam! (25 marzec - przyp. Thor)

Na festiwalach Metalmanii (oprócz w Polsce miały również miejsce w Czechach i na Wegrzech - przyp.) mogliście zobaczyć całkiem inny Therion. Jesteśmy zajęci przedprodukcją nowego albumu, więc nie mamy zbyt wiele czasu by grać na festiwalach. W przypadku tego odmówiliśmy trzy razy, ale gdy zgłosili się do nas po raz czwarty, warunki jakie zaproponowali były zbyt dobre by odmówić. A jeszcze organizatorem był Tommy (Tomasz Dziubiński - przyp.), gość który organizuje koncerty w Polsce od 1992, więc postanowiliśmy zrobić mu przysługę i wystąpić.
W każdym bądź razie Karin była w owym czasie zajęta (miała jakaś audycję na akademii w operze geteborgskiej), a Mats wcześniej zaplanował czas by użyczyć swego głosu jako tła dla rockowej kapeli Poodles, która bierze udział w szwedzkich eliminacjach do Eurowizji (przeszli do finału!). Więc skoro mieliśmy już zagrać, musieliśmy przygotować na ten festiwal coś wyjątkowego. Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem było zaproszenie Sary Jezebel Devy (z Cradle of Filth), którą większość z was pewnie zna, jako iż była wcześnie z nami na kilkunastu trasach i która jest dobrą przyjaciółką zespołu. Pomyśleliśmy, że publiczność ucieszy się jeśli znowu zobaczy ją z nami. Jeśli chodzi o Matsa, myślę że większość ludzi poczułaby się zawiedziona gdybyśmy zastąpili go jakimś innym wokalistą. Postanowiliśmy więc zrobić coś naprawdę wyjątkowego, coś co nigdy się nie powtórzy. Petter jest znany nie tylko z tego, że dobrze gra na perkusji - jest też utalentowanym wokalistą. Kupiliśmy mu więc zestaw mikrofonowy przypinany na głowie i postanowiliśmy zobaczyć jak wypadnie w roli zastępcy Matsa w sali prób. Wypadł całkiem dobrze, mimo iż Petter nigdy nie śpiewał w czasie bębnienia. Kolejną rzeczą był wybór utworów. Postanowiliśmy bardziej się skupić na Vovinie, niemal całkowicie pomijając nowsze utwory. A jako, iż postanowiłem zaprzestać śpiewania, zagraliśmy naprawdę trzy stare kawałki gdyż wiemy, że fani na Wschodzie uwielbiają nasze stare materiały.
Wszystko poszło dobrze (mimo, iż strzeliła mi struna na scenie, po raz pierwszy od 1996 i musiałem grać przez połowę Wine of Aluqah na Gibson Flying V) i mamy nadzieję, że fani byli zadowoleni, iż mieli możliwość zobaczenia troszkę innego niż zwykle występu Theriona.

2) W sklepiku Theriona można już zamawiać sobie nie wydane jeszcze DVD (przypominam, data wydania to 5-ty maj). Cena to około 155 złotych. Więc zapewne za tyle mniej więcej można będzie je kupić sobie w Polsce. Z okazji ukazania się tego wydawnictwa, w maju na stronce pojawi się troszkę tapet oraz przetłumaczony przez mnie tekst z książeczki (nie wszyscy w końcu dobrze znają angielski). Będzie co poczytać, ha, 8 stron A4 pisanych Verdaną 10-tką :) A i ta stronka zmieni swój wygląd. No, to tyle na dzisiaj.

8 Marzec 2006 - Znana jest zawartość DVD. Chcecie usłyszeć? -Taaak! No dobra, już mówię: dysk1: video zapis z koncertu w Mexico City z 2004, dysk2: nagrania wykonane przez zespół podczas światowej trasy, dysk3: teledyski, występy w tv, film The Golden Embrance do którego Chris swego czasu muzykę napisał, zapis występu na Wacken 2000, dysk4: kolekcja bootlegów (1988-2001) z komentarzami zespołu. Każdy z tych dysków będzie zawierał ponad 2 godziny materiału.
Na dwóch dyskach audio można będzie usłyszeć zapis z koncertu w Mexico City. DVD powinno być dostępne w dwóch wersjach - w zajebistym opakowaniu digipakowym i w jakiejś uboższej oprawie (trochę tańsze). Obydwie wersje będą zawierać te sześć płytek.
A w dziale zespół powstała sekcja "Bilety" (na samym dole). Można sobie pooglądać. Zerkajcie co jakiś czas, pewnie będą przybywać nowe.

6 Marzec 2006 - świeżutka relacja z Metalmanii! Tutaj, lub w dziale relacje.

26 Luty 2006 - Ta da! Oto światowa premiera okładki DVD, które wyjść ma już...5 Maja! Zwać będzie się "Celebrators of becoming". Nie będzie to jedna płyta, oj nie... Proszę trzymać się krzesła - otóż wydawnictwo składać się będzie z 4 (!!!) płyt DVD i 2 audio!
To pierwsza, bardzo ważna wiadomość. Ale są i inne :) Studio zespolu, Modern Art zostało sprzedane... Cóż, bywa. Poza tym polscy fani mogą po raz ostatni na Metalmanii ujrzeć/usłyszeć Chrisa śpiewającego. Nosi się on z zamiarem zaprzestania darcia ryja :) (lata już nie te). Szkoda... Aha, bym zapomniał - na stronce wywiad z Metal Hammer, z lutowego numeru. Enjoy!

29 Styczeń 2006 - Therion w chwili obecnej zajmuje się przedprodukcją nowego albumu. W tym roku można się go spodziewać, tak więc mniej pić, mnie palić, zbierać kasę, zbierać :)
Póki co, pojawił się chat (klikaj tutaj, albo w lewy górny róg ramki), zobaczymy co z tego wyjdzie. Może jakieś co tygodniowe spotkania, kto wie? Propozycje proszę składać na forum :)

9 Styczeń 2006 - Przed Wami prawdziwy rarytasik! Wywiad z Piotrem Wawrzeniukiem! Dział "wywiady".
A tymczasem na forum trwa wyłanianie najlepszych utworów Theriona (system pucharowy). Zapraszam do rejestracji :)

7 Styczeń 2006 - Panowie i panie! Jak podaje Metalmind, Therion wystąpi na Metalmanii w Katowicach, 4 Marca! Zbierać kasę, zbierać :)
Więcej informacji o festiwalu: http://www.metalmind.pl/metalmania/index.php

2 Październik 2005 - Dzięki Dracaenie Draco można poczytać sobie tłumaczenia tesktów Uthark Runa i Voyage Of Gurijef, wraz z dłuugimi przypisami. Michał Radliński podesłał relację z koncertu w Nowym Yorku, mającym miejsce kilkanaście dni temu. Ja natomiast przetłumaczyłem wywiad z listopada ubiegłego roku, udzielony dla metalexpress.no
Miłego czytania.

7 Wrzesień 2005 - Można zassać teledyski w lepszej jakości tychże utworów: The Beauty In Black, Birth Of Venus Illegitima (dzięki Animatronicowi) oraz To Mega Therion.

4 Wrzesień 2005 - Mmm, miodzio! W dziale Download video Asgard z koncertu w Turcji, z dnia 26.09.2004. Ssać, ssać, zanim serwer padnie :)

31 Maj 2005 - Po mozolnym przepisywaniu zamieszczono wywiad z Mystic Art 25 (dział Wywiady) oraz nową, ciekawą i nie taką zwyczajną relację (również z MA, dział Relacje, na samym dole). W dziale słownik, pod literką M znaleźć można obszerny esej o Melek Tausie (DR Polska). Tak więc do czytania, marsz! :)
PS: Doszły mnie słuchy, iż DVD będzie... trzypłytowe! Jedna z płyt zawierać będzie zapis koncertu w stolicy Meksyku.

16 Maj 2005 - W dziale Download nowa mpchujka. Coverek utworu Son of The Sun - nie taki zwyczajny, haha. Autorem jest Grum Lee.

3 Maj 2005 - Kolejne tłumaczenia Dracaeny Draco - The Wondrous World Of Punt, Son Of The Sun i Three Ships of Berik. Musk natomiast podesłał tapetkę.

19 Kwiecień 2005 - Ruszył sklep Theriona "Therion Store". Co tam można kupić? Koszulki, bluzy, płyty (wszystkie podpisane!), książkę Thomasa Karlssona i kilka innych gadżetów. Ceny nie są wygórowane, przesyłka też jakaś horrendalnie droga nie jest. Zerknijcie! http://www.therionstore.com/ (póki co nie ma planów aby wprowadzić inne wersje językowe).
Christofer Johnsson tymczasem zaapelował do wszystkich, którzy mają jakieś bootlegowe nagrania (w znośnej jakości) z trasy SOTR, aby przesłali je na adres therionsociety@bredband.net. Zostaną zamieszczone na DVD.
Póki co, otwarto wrota do Listy Mailingowej.

10 Kwiecień 2005 - I stało się. Po wielu "kurwach" wyrzuconych w eter, po wielu uderzeniach w klawiaturę, Argasek pomyślnie przeprowadził operację. Forum działa. Zapraszamy. http://www.tmpforum.prv.pl

5 Kwiecień 2005 - Na stronce pojawiły tłumaczenia Dracaeny Draco (która zajęła się też przypiskami :) tekstów: Call Of Dagon i Dark Venus Persephone (dzię-ku-ję!). W słowniku pojawiło się też tłumaczenie The Flight Of The Lord Of Flies i muchy z krążka Theli (symbole). A stronka w tym miesiącu obchodzi cztery lata! Cztery lata, pięć serwerów, tysiące litrów wina... Ech, to były dziwne cztery lata:) ... (chlip, chlip)
Do użytkowników tmpforum: W niedzielę wraz z Argaskiem zrobimy transplantację forum na inny serwer. Czekać cierpliwie, nie panikować, nie obgryzać paznokci - kopia bazy jest zrobiona, aczkolwiek z 10 marca. Lepszy gołąb na dachu niż rydz(yk) w radiu.

22 Marzec 2005 - Gitarzyści będą mieli co robić. Cztery nowe taby - Blood Of Kingu, Wondrous World Of Punt, Melek Taus (z płyty Sirius B), oraz Uthark Runa (z Lemurii). Jest też tłumaczenie kawałka Summernight City, autorstwa Marty (thanks!), oczywiście w dziale Słownik.

18 Marzec 2005 - Na stronce można przeczytać obszerny wywiad z Matsem Levenem (heavymetalowy wokal na ostatnich płytach i koncertach) oraz zassać sobie kolejną tapetkę autorstwa Nosferatu. Pewnie zauważyliście tę flagę na górze? Można pobawić się angielską wersją - potrzebni są jednak tłumacze, dla mnie samego to za dużo roboty...

15 Marzec 2005 - Było ciężko, stronka musiała się wyprowadzać, na szczęście dzięki Ivo można nadal dowiadywać się tego i owego :) Thanks, thanks, thanks!
Jeśli ktoś zauważy jakiś błąd (na przykład brak tła albo coś takiego), niech da znać na maila. Trudno tak przy 1800 plikach upilnować wszystkiego samemu :)

8 Marzec 2005 (W sumie jeszcze siódmy, ale pal licho!) - Uff, dawno aktualizacji nie było, prawda? Cóż, mało czasu na wszystko - studia, praktyki z bachorami (taaa, Thor będzie może kiedyś chrześcijańskie dzieci uczył, ale bez ambony to głupio tak trochę :), generalnie masa problemów i w ogóle do dupy. Jedynie browar trzyma przy życiu - stąd też i tekst w dziale zespół (klikaj tutaj). Niektórymi wstrząśnie, i niektórzy pewnie już nigdy nie posłuchają Bestyji! (jak widać poczucie humoru mnie nie opuszcza, jeszcze :). A tak już poważnie pisząc - niedługo jakaś aktualka się pojawi, cierpliwości. Coś ze słownika, coś z wywiadów... Maile dostaje, spokojnie. Na odpisywanie trochę czasu, trochę chęci brak... Taka ze mnie szelma niegodziwa, cóż począć :) Dobra, nie zanudzam już, miłego czytania, heh.

10 Luty 2005 - Ostatnie albumy Theriona zajęły w podsumowaniu 2004, organizowanym przez Strefę Klimatyczną, 4 miejsce. Czyli dosyć wysokie, przyznacie :) (zerknij). Natomiast w plebiscycie organizowanym przez NBC oraz Mroczną Strefę, albumy Bestyji zajęły dopiero 15 miejsce (zerknij)

22 Styczeń 2005 - Wreszcie można legalnie sobie possać coverki, które Therion nagrał pare lat temu jako "trybuty".
Metallica - Fight Fire With Fire (suck it :P)
Judas Priest - Green Manalishi (click here)
Thin Lizzy - Southbound (download)

Generalnie to samo można znaleźć w sekcji Download z małym komentarzem Chrisa. Zachęcam też do zassania sobie wywiadów z Johnssonem:

26 Listopad 2004:
Część I
Część II

14 Maj 2004:
Część I
Część II
Część III

Odwiedźcie też stronę autora tych wywiadów: http://www.psycholopedia.co.uk

Starsze newsy