Users Online
Guests Online: 2

Members Online: 0

Total Members: 273
Newest Member: logomines
Login
Username

PasswordNot a member yet?
Click here to register.

Forgotten your password?
Request a new one here.
Last Fm
Wywiad - Thomas Karlsson (dla headbanger.ru) Posted by Thor on April 04 2009
Bez nazwy

Jeśli chodzi o ikonkę szwedkiego metalu symfonicznego, Therion, nazwisko Christofera Johnssona jest pierwszym co przychodzi na myśl. Istotnie, to Christofer w większej części odpowiedzialny jest za sukces Theriona, pisanie lwiej części muzyki, i umiejętne kierowanie oraz szafowanie składem grupy przez ostatnie dwadzieścia lat. Jednakże również i inne osoby mają swój udział w sukcesie zespołu, i jedną z nich jest Thomas Karlsson, czyli osoba pisząca teksty dla Theriona od połowy lat 90-tych. Przez większość czasu Thomas pozostaje poza zasięgiem oczu fanów zespołu - nigdy nie wychdzi na scenę, a wywiadów z nim jest bardzo mało. Jego imię jednak znane jest bardziej z innego powodu - jest on założycielem zakonu magicznego Dragon Rouge, i wybijającym się badaczem, który wydał parę książek oscylujących wokół run i goeckiej magii. Wiedząc, że jest raczej osobą trzymającą się na uboczu, nigdy nie próbowaliśmy się z nim skontaktować, nawet jeśli teksty na takich albumach Theriona jak "Lemuria/Sirius B" (2004) czy "Gothic Kabbalah" (2007) dosłownie krzyczą o wywiad autorem. Jednak pojawiła się kolejna okazja kiedy to książka Karlssona "Adulruna, lub Gotycka Kabała" została przetłumaczona na język rosyjki i opublikowana w tym kraju. A więc, zaczynajmy...

Wiadomo, że poznałeś Johnssona w 1990 roku, ale dla Theriona zacząłeś pisać kilka lat później. Jaki był początek waszej współpracy pod tym kątem i jakie powody kierowały tobą kiedy zacząłeś pisać teksty do muzyki Christofera?

Christofer zapytał mnie czy nie zechciałbym napisać jakiegoś tekstu, jako iż już wcześniej jego teksty dotyczyły sfer, które były mi bardzo bliskie. Myślał, że może mógłym przekuć swoje doświadczenia w teksty do utworu muzycznego. Jesteśmy bliskimi znajomymi od wielu, wielu lat, blisko współpracujemy i rozmawiamy o wielu tematach, które mogłyby pasować do różnych piosenek.

Słyszałem od rosyjskich zespołów, że trudno jest pracować z kimś kto pisze teksty, a nie jest częścią zespołu - niezmiernie ciężko jest dopasować muzykę do słów, więc często muszą oni przepisywać teksty i często je modyfikować, aby rezultat zadowolił obydwie strony. Jak to jest w twoim przypadku? Ile wersji zazwyczaj ma jeden tekst jaki piszesz dla Theriona?

To wymaga dużo pracy i ciężko jest powiedzieć ot tak ile czasu to wymaga. Ale ja jeden tylko siedzę nad tekstem od samego początku do jego ukończenia. Muszę wykonać wiele kroków aby dojść do celu - najpierw muszę poznać piosenkę i jej charakter, który czyni ją wyjątkową. Potem muszę znaleźć odpowiedni motyw jaki by do niej pasował, po czym muszę pracować nad słowami i nad tym, by całość pasowała do muzyki.

Powiedziałeś kiedyś (dla thor.megatherion.com), że "słowa i muzyka pochodzą z tej samej studni, są to mitologia i magia". Czy uważasz siebie bardziej za twórcę czegoś nowego czy jako medium, które przenosi w ten świat coś, co istnieje gdzieś tam...?

Powiedziałbym, że przenoszę motywy już istniejące, ale oczywiście jest w tym też oczywiście mój twórczy pierwiastek.

Czy śledzisz obecną sytuację w heavy metalu? Są jacyś tekstopisarze w metalu, których dzieła uważasz za interesujące lub inspirujące?

Mam wielu znajomych grających w zespołach metalowych, ale jestem niestety w tych kwestiach raczej niedoinformowany. Wiem jednakże, że w tych kręgach jest wielu utalentowanych muzyków i tekściarzy. Na przykład szwedzki zespół Saturnalia Temple jest zespołem moich przyjaciół i członków Dragon Order, a ich muzyka jak i teksty są wynikiem ich fascynacji magią. Kiedyś napisałem jeden tekst dla szwedzkiego zespołu grającego black/death metal, dla Nefandus, którego członkowie są w magię bardzo zaangażowani.

Jest wiele zespołów metalowych, które twierdzą, iż propagują okultyzm poprzez swoją muzykę i teksty. Oczywiście, wiele z nich robi to bo jest to modne, albo ich zainteresowanie tym tematem jest nie tyle dziecinne co głupie, ale są też zespoły które, przynajmniej na pierwszy rzut oka, robią to z potrzeby serca i są poważni w tym co robią. Są jakieś zespoły, które propagują tematy okultystyczne i których szczerość w tym zakresie cię przekonuje? Co sądzisz na przykład o greckiej Necromantii?

Nie wiem czym większość zespołów się kieruje i trudno mi w tej kwestii wyrazić swoją opinię, ale członkowie Necromantii wydają się być poważnymi i zaawansowanymi praktykantami ezoteryki, zresztą świetnymi muzykami również.

Therion przeważnie kojarzony jest z Christoferem, podczas gdy ty stoisz gdzieś w ukryciu, mimo iż twój wkład w albumy Theriona jest oczywiście bardzo spory. Co czujesz będąc na koncercie Theriona (przy okazji - jak często ci się to zdarza?), i widzisz całą salę śpiewającą "Powers of Thagirion/Watch the Great Beast to be..."?

Rzadko chodzę na koncerty, ale oczywiście jak już mi się to zdarzy, bardzo mi schlebia kiedy wszyscy ci entuzjastyczni fani Theriona śpiewają moje teksty.

Czy obchodzi cię to jak twoje teksty są odbierane i interpretowane przez publiczność? Jest jakaś specjalna wiadomość lub idea, którą próbujesz przekazać poprzez piosenki? Czy nie byłoby przesadą stwierdzić, iż twoim celem zaangażowania się w pisanie tekstów dla Therion jest sprawić by ludzie zainteresowali się magią/okultyzmem/filozofią?

Nie, nie próbuję promować żadnej wyjątkowej filozofii poprzez teksty, ale mam nadzieję że ludzie wgłębią się w tematy, które są bazą dla słów piosenek. Wiem, że dość sporo fanów Theriona zaczeło studiować mitologię i praktykować ezoterykę właśnie dzięki moim tekstom.

Na płycie "Sirius B" są dwie piosenki, w których wspomniane są dwie rosyjskie postacie. Zacznijmy od "The Voyage of Gurdijeff" - co sądzisz o tej osobie i jej filozofii? Miała na ciebie jakiś wpływ?

Niektóre aspekty filozofii Guridjeffa miały na mnie wpływ. Podzielam jego opinie o samostawaniu się, samodążeniu do doskonałości i tym, że poprzez pracę możemy dążyć do oświecenia. Wspaniałą lekturą są jego dzieła takie jak "Opowieści Belzebuba dla jego wnuka", "Spotkania z wybitnymi ludźmi", czy "Życie jest prawdziwe tylko wtedy, kiedy "Ja Jestem"", jednak jego filozofię przybliżał mi bardziej jego uczeń P.D. Ouspenksy. Nie jestem wyznawcą Czwartej Ścieżki, jak nazywany jest jego system, ale wiele rzeczy w teh filozofii wydaje mi się bardzo wartościowymi.

Inną postacią jest Rasputin, ale nie chciałem poruszać tej postaci tylko tekst do "The Khlysti Evangelist". Przykro mi to mówić, ale tekst po rosyjsku na początku tej piosenki nie jest całkowicie poprawny - z tego co wiem był tłumaczony przez dziewczynę z Estonii, w której język rosyjski nie jest już językiem powszechnym. Skąd tak dziwny wybór tłumacza? Ty i Christofer jesteście przecież bardzo wymagający jeśli chodzi o ludzi, z którymi współpracujecie...

Przykro mi słyszeć, że część tekstu po rosyjski nie jest poprawna. Nie mogę dać ci jakiejś satysfakcjonującej odpowiedzi gdyż nie brałem udziału w procesie nagrywania oraz nie było mnie przy wyborze tłumacza. Ale dziękuję za informację - mam nadzieję, że następne teksty po rosyjsku będą już poprawne.

Kontynuując rosyjskie motywy - w lutym światło dzienne ujrzy rosyjska wersja książki "Adulrunan och den Götiska Kabbalan". W jakim stopniu książka ta pomoże rozwikłać znaczenie słów z płyty "Gothic Kabbalah" i czy pomoże znaleźć odpowiedzi na pytania pojawiające się podczas studiowania tekstów z tej płyty? Jak wiele książka i idea zawarta na albumie mają ze sobą wspólnego?

Książka i teksty z płyty są ze sobą połączone i mają korzenie w tym samym źródle. Książka będzie kluczem aby zrozumieć teksty na "Gothic Kabbalah". Książka i teksty wywodzą się z okultystycznej filozofii nadwornego szwedzkiego magika Johannesa Bureusa (1568-1652). Był nauczycielem walecznego króla Gustawa II Adolfa i twórcą systemu, który nazwał "gotycką kabałą". Według niego plemiona Gotów wywodziły się ze Skandynawii i twierdził, że runy mogą być interpretowano jako znaki kabalistyczne opisujące pierwsze początki wszechświata. W systemie tym jest wiele zagadek. Bureaus, inspirowany przez szwajcarskiego alchemika Paracelsusa, twierdził, że są trzy skarby, które można odnaleźć i które zmienią oblicze całego świata jeżeli zosaną odnalezione. Prawdopodobnie odbierał to w sposób bardzo symboliczny, jako skarby nie fizyczne, acz duchowe.

Co sądzisz o czytelnikach swoich książek? Innymi słowy, komu byś je polecał?

To dość akademiczka książka, ale uważam, że każdy kto pragnie zrozumieć teksty na "Gothic Kabbalah" powinien ją przeczytać. Wierzę, że bardzo zainteresuje one ludzi parających się okultyzmem lub po prostu historią. Nie jest to żaden podręcznik ezoteryki, tak jak moja inna książka "Qaballah, Qliphoth and Goetic Magic", która opisuje pieczęcie, rytuały i praktyczną pracę z magią.

Wierzy się, że prawdziwa magia powinna pozostać w ukryciu, a kiedy prezentuje się ją szerszej publice, traci ona swoją moc. Ty zaś, w "Qabalah, Qliphoth and Goetic Magic" piszesz o magii bardzo szczegółowo. Zgadzasz się ze wspomnianą opinią, czy też to co opisujesz w tej książce to tylko opis "fazy początkowej", podczas gdy aspekty wymagające większego zaawansowania zatrzymałeś w tajemnicy?

Uważam, że prawdziwa magia sama w sobie jest tajemnicą. Nie jest ważne czy mówisz lub piszesz o niej i swoje słowa kierujesz do szerszej publiczności, jako iż prawdziwy efekt i tak znajduje się poniżej powierzchni, którą jest wiedza powszechna. Nie widzę żadnego sensu w trzymaniu tego w tajemnicy. Trzeba wielu lat poświęcenia aby naprawdę zagłębić tajniki magii, a moją rolą jako autora jest pomóc oddanym adeptom odnaleźć ich własną ścieżkę prowadzącą do jej tajemnic. Nie mam większego wpływy na objawienia i iluminacje - procesy te odbywają się we wnętrzu człowieka.

Oprócz Theriona, byłeś zaangażowany w pracę z zespołem Shadowseeds, którą nazwałeś "muzycznym manifestem naszej pracy z magią". Możesz opisać muzykę jako graliście i sposób w jaki ją zdobyć? (oprócz ściągnięcia jej w formie mp3)

To był projekt muzyczny, w którym oprócz mnie uczestniczył również Tommie Eriksson, mój przyjaciel i jeden z członków Dragon Rouge. To pasywny projekt, który pojawia się wtedy kiedy można go połączyć z pewnym ezoterycznymi procesami. Ostatnio ożywiliśmy go pracując z gotycką kabałą Bureusa, a Shadowseeds zamanifestował to poprzez muzykę. Właśnie w Shadowseeds po raz pierwszy napisałem teksty dotyczące gotyckiej kabały. Najlepszym sposobem aby nas posłuchać, to znaleźć Tommiego na MySpace. Jest siłą napędową Lapis Niger i Saturnalia Temple.

Minęło sporo czasu odkąd Shadowseeds zamanifestował swoje istnienie (nagrywając coś lub występując na żywo). Jest jakaś szansa, że wskrzescie ten projekt, albo że zaangażujesz się w jakieś inne projekty?

Z pewnością stworzymy trochę nowej muzyki, ale nie wiem jeszcze kiedy. To magiczny projekt i pod wieloma względami wymykał się spod naszej świadomej kontroli. Wierzę jednak, że następny album pojawi się w niedługim czasie.

Jakie muzyki słuchasz w domu? Heavy metalu, czegoś podobnego do Shadowseeds czy jeszcze czegoś innego?

Słucham wielu rodzajów muzyki. Podoba mi się wczesny black metal taki jaki grał Bathory, i ezoteryczny metal w wykonaniu Dio. Uwielbiam wczesne albumy Mercyful Fate i Kinga Diamonda. Słucham też muzyki, którą tworzą moi przyjaciele i bracia z DR, mianowicie Saturnalia Temple i Kaamos. Gdy piszę, słucham dark ambientu typu Arcana i Raison d'Etre, nie pogardzę też Ain Soph, Blood Axis i Fire+Ice. Podoba mi się też muzyka klasyczna, i chociaż może to wyglądać, że chcę się podlizać rosyjskim czytelnikom, nic nie poradzę na to, że większość moich ulubionych kompozytorów to Rosjanie. Aleksandr Nikołajewicz Skriabin jest moim najbardziej ulubionym kompozytorem, ale bardzo lubię też muzykę Strawińskiego, i wszystkie dzieła Piątki (Cesar Cui, Alexander Borodin, Modest Musorgski, Nikolaj Rimskij-Korsakow i Milij Bałakirew). Słucham też dużo folku, a w szczególności lubię folk orientalny. Muszę też wyznać w tajemnicy, że czasem zdarza mi się posłuchać obecnej muzyki komercyjnej, chociaż zawsze temu zaprzeczam (śmiech).

Sila muzyki jest przedmiotem dyskusji od wielu lat. W Średniowieczu istniało pojęcie "diabolus en musica", we wczesnych latach '90 XX wieku wytoczono proces Judas Priest, i tak dalej. Jak sądzisz, jak wielką moc ma muzyka? Jest możliwe świadomie wpływać przez dźwięki na czyjeś życie lub sposób myślenia?

Siła muzyki, w mojej opinii, nie może być przeceniana. Muzyka jest argumentem dla tych, którzy nie posiadają nie-nihilistycznego czy nie-darwnistycznego myślenia. Muzyki nie można wyjaśniać tylko na podstawach darwinistycznych. Muzyka jest czymś irracjonalnym, ale również czymś fundamentalnym dla bycia istotą ludzką. Muzyka może otwierać bramy do innych rzeczywistości i wpływać na rewolucje czy wojny, ale również na miłość i pokój. Podzielam punkt widzenia filozofii pitagorejskiej, że u podstaw powstania wszechświata leży muzyka.

Wracając do Rosji - powiedziałeś kiedyś, że jesteś zainteresowany mitologią słowiańską. Co sądzisz o obecnej Rosji? Byłeś tu kiedyś?

Niestety nigdy u was nie byłem, ale na pewną w niedalekiej przyszłości się wybiorę. Uwielbiam rosyjską kulturę i chcę dowiedzieć się jeszcze więcej o waszych mitach i tradycjach.

Ilu Rosjan należy do Dragon Rouge? Macie jakieś plany budowy świątyni w Rosji lub innym Słowiańskim kraju?

Nie wiem. Jako założyciel Dragon Rouge miałem to szczęście, że niektórzy współbracia postanowili mnie wyręczyć i sprawy administracyjne wziąc na swoje barki. Z tego co mi się wydaje, nie mamy wielu członków z Rosji, ale myślę, że moja książka zmieni ten stan rzeczy i wkrótce dołączy do nas więcej Rosjan. Jak tylko będziemy mieć solidniejsze zaplecze, na pewno wybudujemy świątynie w Rosji i w innych słowiańskich krajach.

Mówiąc o planach, mówi się, że Therion zacznie nagrywać album w 2009 roku. O czym będą traktowały piosenki?

To nadal tajemnica.

A czym ty planujesz się zająć w niedalekiej przyszłości? Piszesz kolejne książki? Może coś o Lilith, jak to wspomniałeś w jednym z wywiadów sprzed kilku lat?

Kończę właśnie doktorat na Uniwersytecie Sztokholmskim, a następną moją książką będzie pewnie pół-biograficzna książka na temat wczesnych doświadczeń okultystycznych, ale nie wiem kiedy zostanie ukończona i wydana - niewykluczone, że poprzedzi ją jeszcze jakaś inna książka.

Na zakończenie, powiedz coś czytelnikom HeadBanger.ru i potencjalnym czytelnikom Twoich przetłumaczonych na język rosyjski książek...

Mam nadzieję, że podoba wam się ten wywiad, i że niektórych z was spotkam w przyszłości.

--

Roman ”Maniac” Patrashov
20 Lutego, 2009

(c) HeadBanger.ru

Specjalne podziękowania dla Warraxa (Darkhon Publishing) za zorganizowanie tego wywiadu.

Comments
No Comments have been Posted.
Post Comment
Please Login to Post a Comment.
Ratings
Rating is available to Members only.

Please login or register to vote.

No Ratings have been Posted.