Users Online
Guests Online: 2

Members Online: 0

Total Members: 273
Newest Member: logomines
Login
Username

Password



Not a member yet?
Click here to register.

Forgotten your password?
Request a new one here.
Last Fm
Articles Hierarchy
Articles Home » Zespół » I
I Posted by Thor on August 29 2007

Iblis
W piosence "Wine of Aluqah" określenie to oznacza Szatana. Tak nazwyno go w języku perskim oraz irańskim (Phlavi - nazwa języka irańskiego).

Iduna
mit. nordycka, bogini wiecznej młodości, żona Bragiego, boga poezji. Iduna jest opiekunem złotego jabłka młodości. Gdy bogowie poczują nadchodzącą starość, jedząc jabłko na powrót stają się młodzi. Jako bogini urodzaju, młodości i śmierci, można przpuszczać iż należała do Wanów (bogowie płodności). Pewnego razu została porwana przez jednego z gigantów, przez co bogowie zaczęli się starzeć. Uratował ją prawdopodobnie Loki, zamieniając ją w orzecha i przyprowadzając z powrotem do miejsce jej rezydowania.

Iliaster (Yliaster)
w mitologii zarówno celtyckiej jak i nordyckiej określany był mianem naszego "piątego żywiołu". To potężna energia czerpiąca wprost od Matki Natury, a do której mają dostęp wyłącznie niektórzy, tacy jak najwyższi druidzi czy kapłani. Potęga tak potężna, że zakazana, gdyż była zdolna zniszczyć świat. Iliaster jest połączeniem wszystkich żywiołów - wody, ognia, powietrza i ziemii. O Iliasterze wspominał Jung w swej pracy nad dziełami Paracelsusa.


Irmin
Najwyższy, określeniem tym nazywano Odina lub kapłana znającego się na runach.

Isis (pol. Izyda)
egipska bogini, która początkowo była personifikacją tronu król.; wg mitologii egip. żona Ozyrysa i matka Horusa; patronka magii; czczona m.in. w tzw. Iseum (środk. Delta), Abydos, Koptos i na File; popularność Izydy wzrosła w Okresie Późnym; w czasach gr.-rzym. kult Izydy rozprzestrzenił się poza Egiptem (m.in. w Rzymie); przedstawiana najczęściej jako kobieta z hieroglifem na głowie - wyobrażeniem tronu, lub (identyfikacja Izydy z Hathor) dyskiem słonecznym między krowimi rogami; często występuje w towarzystwie Neftydy; brązowe figurki Izydy z małym Horusem na kolanach uważano w średniowieczu za wyobrażenia Madonny z Dzieciątkiem.