Users Online
Guests Online: 1

Members Online: 0

Total Members: 273
Newest Member: logomines
Login
Username

PasswordNot a member yet?
Click here to register.

Forgotten your password?
Request a new one here.
Last Fm
Wywiad z Kristianem Niemannem - dla therion.metal.pl Posted by Thor on August 14 2007

"UWIELBIAM GRAĆ W POLSCE"

W ostatnim czasie dostawałem sporo maili, w których pytano się mnie kiedy Therion zagra w Polsce i mimo iż odpisywałem, że nie tej zimy, ludzie i tak nie mogli uwierzyć. Jako, że Therion już za kilka dni wyda album "Live In Midgard" nadarzyła się okazja do zrobienia wywiadu, w którym można by przy okazji zapytać któregoś z członków zespołu o ich domniemany przyjazd do Polski w zimie, a także oczywiście dowiedzieć się czegoś o nowym albumie. Postanowiłem przeprowadzić wywiad z Kristianem Niemannem, gitarzystą zespołu, chociażby z tego względu, że w Polsce chyba nigdy przedtem nie przeprowadzano z nim wywiadu, a także dlatego, że nie ma o Nim w internecie zbyt wielu wiadomości, więc postanowiłem się czegoś o Nim dowiedzieć :). 

 

Witaj Kristian. Therion właśnie wydaje "Live in Midgard", czym kierowaliście się wybierając utwory, które na nim się znajdują?

Live In Midgard jest dokumentem z trasy promującej "Secret Of The Runes", są na nim utwory które graliśmy na tej trasie, w mniej więcej tej samej kolejności. Gdy na koncertach układaliśmy listę piosenek, które wykonamy, staraliśmy się wybrać te, które przyjemnie się wykonuje i w dodatku mające w sobie wiele energii. Poza tym, za każdym razem staraliśmy się jakoś zaskoczyć publiczność, która przyszła na nasz występ, aby się nie nudziła. Na trasie promującej "Secret.." staraliśmy się dawać w miarę długie koncerty, ponieważ wiedzieliśmy, że może zostaną nagrane i wydane jako album koncertowy. Na krążki koncertowym chcieliśmy też zamieścić minimum jeden utwór z każdego albumu.

Utwory na "Live In Midgard" zarejstrowane zostały w Kolumbii, Budapeszcie i Hamburgu. Dlaczego tam, a nie w innych krajach?

Nagrywaliśmy kilkanaście naszych koncertów w wielu krajach i wybraliśmy te najlepsze. Akurat w wymienionych przez Ciebie lokacjach wypadliśmy najlepiej.

Równocześnie z albumem koncertowym miało być wydane DVD, jednak niestety nie doszło do tego. Możesz powiedzieć dlaczego?

Obecnie jesteśmy w trakcie dokładania materiału na DVD, by wart on był waszych ciężko zarobionych pieniędzy.

Therion obecnie pracuje nad nowym albumem. Mógłbyś zdradzić jakieś szczegóły? Kiedy będzie gotowy?

Tak, teraz jesteśmy na etapie tworzenia piosenek na następny album, ale jest jeszcze za wcześnie by powiedzieć jak będzie wyglądał ten materiał. Jeśli chodzi o mnie, to napisałem kilka rozmaitych utworów: powolne, majestatycne ballady i agresywne, trashmetalowe piosenki. Mogę powiedzieć, że następny album będzie najbardziej zróżnicowany i najlepszy ze wszystkich jakie do tej pory nagraliśmy. Nagrywać go zaczniemy w następnym roku. Ważną rzeczą jest, by mieć naprawdę zabójczy materiał, a taki na razie dopiero powstaje.

Brałeś udział w nagrywaniu "Deggial" i "Secret Of The Runes". Jak Ci się wydaje, który album jest lepszy?

Bez wątpienia Secret Of The Runes. Lepsze piosenki, lepsza gra i jest cięższy.

Czy nauczyłeś się czegoś nowego pracując z Chrisem?

Dobre pytanie! Musiałem naturalnie zmienić swój styl gry, by odpowiadał jego wizji. Mamy totalnie inne gusta muzyczne więc ja troszkę inaczej widzę rolę gitar połączonych z orkiestrą niż Chris. W dodatku patrząc jak Chris co noc podczas trasy koncertowej porozumiewa się z publicznością, nauczyłem się też w jaki sposób złapać dobry kontakt z publiką.

Który utwór Theriona, jako gitarzyście, sprawia Ci najwięcej trudności?

Partie gitarowe nie są za bardzo skomplikowane, orkiestra i wokaliści mają cięższą pracę, tak mi się wydaje.

W przeszłości jedynym członkiem Theriona był Christofer, reszta zespołu to byli tylko muzycy sesyjni. Czy Ty jesteś sesyjnym gitarzystą, czy pełnoprawnym członkiem zespołu?

W chwili obecnej w Therionie nie ma już muzyków sesyjnych. Wszyscy jesteśmy zespołem!

Mógłbyś powiedzieć coś o nowym perkusiście?

Nazywa się Richard Evensand i z pewnością jest kopiącym tyłki perkusistą metalowym! W przeszłości grał w zepołach Ebony Tears, Southpaw i Dog Faced Gods, którego nadal jest członkiem. Studiował w okolicach Sztokholmu różne style muzyczne i poza tym czasami daje prywatne lekcje gry na perkusji. Bardzo miły facet.

W przeszłości grałeś w jakimś zespole, ale nigdzie nie ma o nim informacji. Mógłbyś coś o nim powiedzieć?

Nie ma za bardzo o czym opowiadać. Grałem w wielu zespołach, ale z żadnym nie byłem jakoś związany. Po prostu graliśmy sobie w mieście i okolicach.

Czy jest jakiś koncert, który szczególnie utkwił Ci w pamięci?

Z Therionem? Mówiąc uczciwie, mam wiele wspomnień z koncertów, przeważnie z powodu cudownej publiczności dla której mieliśmy okazję grać. Ateny, Południowa Ameryka, Polska... Jeśli jednak miałbym wybrać jeden taki koncert, który szczególnie utkwił mi w pamięci to byłby to koncert, który graliśmy na Dynamo `99. To był mój pierwszy występ z Therionem. 25 tysięcy metalmaniaków, których ogarnęło kompletne szaleństwo! Coś wspaniałego!

Jak zaczęła się Twoja przygoda z gitarą?

Naprawdę to nie pamiętam, ale chyba było spowodowane to tym, że któregoś dnia, mój tata pokazał mi kilka chwytów gitarowych. W dodatku na pewno moja przygoda z tym instrumentem była także spowodowana inspiracją jaką dawała mi Metallica i Iron Maiden. 

Kilka razy występowałeś w Polsce. Czy jest jakaś rzecz, którą szczególnie wspominasz z czasu pobytu w tym kraju?

Cudowna publiczność! Dla mnie to prawdziwa przyjemność grać w Polsce ponieważ wszyscy wydają się tacy zadowoleni, że mogą nas zobaczyć i widać, że świetnie się bawią! Polska to jedno z moich ulubionych miejsc do grania. Mówię poważnie! Nie podlizuję się ;-D

Wielu ludzi ciekawi data Waszego koncertu w Polsce. Czy jest szansa byśmy ujrzeli Was tej zimy?

Nie, raczej się to nie zdarzy. W chwili obecnej jesteśmy skoncentrowani na pisaniu materiału na nowy album i zajmie nam to jeszcze masę czasu.

Dzięki wielkie za wywiad, zobaczymy się na Waszym koncercie.

Cała przyjemność po mojej stronie.

 

Wywiad przeprowadził THOR
All rights reserved
Podziękowania dla Ivo i Wisp`a!

-

Comments
No Comments have been Posted.
Post Comment
Please Login to Post a Comment.