Dark Venus Perspephone Together in underworld, Hades and Persephone Forever in the underworld, (the) fate of Perssephone Inside the underworld Underworld Venus Persephone | Mroczna Wenus Persefona Razem w podziemiach, Hades i Persefona. Persefona w podziemiach Na zawsze w podziemiach, los Persefony. Persefona w podziemiach Wenus Persfeona z podziemi |
Persefona (rzym. Prozerpina)
Zwana także Korą (gr. kora - dziewczyna, córka), córka Zeusa i Demetry (rzym. Ceres). W pięknej dziewczynie zakochał się Hades; gdy raz zbierała kwiaty na łące na Sycylii, rozwarła się ziemia i Hades porwał Persefonę do podziemi. Krzyk dziewczyny usłyszała matka i rozpoczęła poszukiwania po całym świecie. Na prośby zrozpaczonej Demetry Zeus rozkazał Persefonie wrócić do matki, lecz Hades dał jej przy pożegnaniu jabłko granatu, z którego Persefona zjadła kilka ziaren, co ją związało na zawsze z krainą zmarłych. Odtąd co roku musiała przez kilka miesięcy przebywać z mężem, a pozostałe spędzała z Demeter. Gdy Persefona wracała wiosną do matki, przyroda rozkwitała, gdy schodziła jesienią do podziemia, życie zamierało. Persefonę przedstawiano razem z matką jako piękną młodą dziewczynę, a najczęściej jako władczynię podziemi siedzącą na tronie obok Hadesa w wieńcu narcyzów na głowie i z pękiem maków lub rogiem obfitości w ręce. Atrybutami Persefony były kłosy, maki, narcyzy i jabłko granatu.
Hades
1. Syn Kronosa i Rei, brat Zeusa i Posejdona, władca podziemnego (stąd podziemia w tekście) świata zmarłych, mąż Persefony. Wyobrażano go sobie jako bezlitosnego starca, siedzącego na tronie, z berłem w dłoni i Cerberem u stóp. Jako patrona bogactw naturalnych ziemi nazywano go także Plutonem (bogaty) i przedstawiano z rogiem obfitości w ręku. Cyprys i narcyz były poświeconymi mu roślinami; siedzibą Hadesa był Ereb.
2. Hadesem nazywano także podziemny świat zmarłych.
Elizium
Inaczej: Pola Elizejskie (ang. Elysian Fields) - kraina wiecznej wiosny i szczęścia, gdzie po śmierci przebywały dusze ludzi sprawiedliwych. Elizium miało znajdować się w Hadesie lub na zach. krańcach ziemi. Zbrodniarze natomiast szli do najniższej, mrocznej część Hadesu zwanej Tartar, gdzie przebywali przestępcy, skazani na najcięższe kary.