Three Treasures One day three men will find the cure | Trzy skarby Któregoś dnia trzech ludzi odnajdzie lekarstwo |
Phillippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim (PARACELSUS)
ur. 1493 lub 1494, zm. 24 września 1541) - niemiecki (urodzony i pracujący na terenie dzisiejszej Szwajcarii) lekarz i przyrodnik, zwany ojcem medycyny nowożytnej. Profesor uniwersytetu w Bazylei od 1526. Jeden z najważniejszych reprezentantów jatrochemii (obok Andreasa Libaviusa) - kierunku w nauce mówiącego o tym, że głównym zadaniem chemii jest odkrywanie nowych lekarstw.
Paracelsus badał szereg substancji chemicznych pod kątem wykorzystania ich jako leki. Badał też ich właściwości trujące, można go więc uznawać także za ojca toksykologii. Pomimo iż był alchemikiem, posługiwał się astrologią i magią, stosował również nowoczesne wówczas metody naukowe, takie jak doświadczenia i obserwacja pacjentów. Stosował dawkowanie leków, oraz leczenie różnych chorób odmiennymi specyfikami. Wprowadził szereg nowych leków, m.in. rtęć na syfilis, oraz szereg soli metali i opium. Wprowadził takie terminy fizykochemiczne jak alkohol i gaz, jak i termin filozoficzny archeusz.
Hermes Trismegistos, Hermes Trismegistus (Hermes Po Trzykroć Wielki lub Trzykroć Największy, po łacinie zwany również Mercurius ter Maximus)
hellenistyczne bóstwo powstałe z połączenia cech greckiego boga Hermesa i egipskiego Thota, często identyfikowane również z biblijnym patriarchą Henochem oraz Serapisem i Hermanubisem. Hermes Trismegistos reprezentuje triadę religii, nauki i sztuki, które tworzą w nim pełnię, stanowiąc jednocześnie symbol tajemnej wiedzy starożytności. Zgodnie z legendami przypisuje mu się autorstwo 36529 ksiąg, zawierających całą wiedzę i mądrość starożytnego świata, przede wszystkim zaś Tabula Smaragdina (Tablicy Szmaragdowej) oraz traktatów Corpus Hermeticum, stanowiących inspirację dla alchemii, mających olbrzymi wpływ na filozofię różokrzyżowców oraz innych tradycji ezoterycznych, gnostyckich i kabalistycznych.
Zarówno Thoth, jak i Hermes byli bogami pisma i magi; obaj pełnili funkcję Psychopomposa, czyli tego, który odprowadza duszę w zaświaty. Thot był bogiem mądrości, patronem astrologii i alchemii. Należy jednak zaznaczyć, że Hermes Trismegistus nie jest tożsamy z Hermesem; zarówno większość Greków, jak i Rzymian nie zastąpiła jednego boga przez drugiego.
Iliaster
Yliaster w mitologii zarówno celtyckiej jak i nordyckiej określany był mianem naszego "piątego żywiołu". To potężna energia czerpiąca wprost od Matki Natury, a do której mają dostęp wyłącznie niektórzy, tacy jak najwyższi druidzi czy kapłani. Potęga tak potężna, że zakazana, gdyż była zdolna zniszczyć świat. Iliaster jest połączeniem wszystkich żywiołów - wody, ognia, powietrza i ziemii. O Iliasterze wspominał Jung w swej pracy nad dziełami Paracelsusa.
Weida
miasto, a także rzeka w Turyngii (Niemcy).
-------------
Małe, prywatne co nieco od webmastera: Nie trzeba tłumaczyć, że Szwabia i Bawaria to regiony w Niemczech, trzeba jednak zwrócić uwagę na diamenty pisane przez duże "d" i występujące obok niego w tekście perły. Wiem, że pewnie nie wszystkim będzie chciało się zerkać na tłumaczenie tekstu "Black Diamonds" z albumu Vovin, toteż wklejam je tu oto niżej:
Czarny Diament odpowiada jedenastemu poziomowi ścieżki lewej ręki w magii drakońskiej - poziomowi zwanemu Thaumiel, Oko Shivy / Odyna / Lucyfer. Mag docierając do tego poziomu sam staje się dla siebie bogiem.
W tekście do Black Diamonds, czarne diamenty są zamiennie nazywane czarnymi perłami. Tak więc wszystko jasne :)