Członkowie zespołu
Posted by Thor on August 12 2007 23:28:12

Christofer Johnsson


Christofer Johnsson

Urodził się w 10 sierpnia 1972 w Uppland Vasby, na przedmieściach Sztokholmu ( co ciekawe, dorastał tam również Yngwie Malmsteen). Ma dwoje młodszych braci. Jego przygoda z gitarą zaczęła się, gdy miał piętnaście lat. Na początku była to basówka, ale potem zaczął grac na gitarze prowadzącej. Therion jest kapelą w której Chris jest od początku, ale trzeba także wiedzieć o tym, że swego czasu był wokalistą w innych zespołach, a dokładniej mówiąc w szwajcarskiej kapeli Messiah, szwedzkim Liers In Wait i Carbonized, z którym to zespołem nagrał trzy płyty. Wielu z was słysząc płyty Theriona i wiedząc o tym, że autorem muzyki jest Chris pewnie podejrzewa, że musiał On ukończyć jakąś szkołę muzyczną. Nic bardziej błędnego. Johnsson nigdy nie pobierał żadnych lekcji muzyki, nie ma też wykształcenia muzycznego. W latach osiemdziesiątych zaczął słuchać Heavy Metalu, a na jego życie wielki wpływ wywarł zespół Accept. Jak sam mówi, nie wie kim byłby dzisiaj, gdyby nie zetknął się z tą kapelą. To właśnie dzięki niej zapragnął grać metal. W 1989 Therion, jeszcze pod inną nazwą nagrał demówkę Paroxysmal Holocaust i od tego sie zaczęło. Chris z lekkim przymrużeniem oka traktuje to demo, wtedy istotne dla niego było to, że stworzyli coś swojego. W dodatku pierwszy raz wtedy znalazł się w studio i wyciągnął z tego duże wnioski. Kolejne demo Beyond The Darkest Veils w opini Chrisa także nie było udaną produkcją, mimo iż utwory były bardzo dobre, to jakość dźwięku pozostawiała wiele do życzenia. Były to dema na których królował death metal, późniejsze albumy także były utrzymane w tym stylu, dopóki Chris nie zetknął się z muzyką poważną. Jego wzorem do naśladowania jest Wagner, często chodzi do opery i wpływ tej muzyki widać w dzisiejszych dokonaniach Theriona. Należy jeszcze wspomnieć, że Johnsson należy do stowarzyszenia Dragon Rouge ( fr. czerwony smok ), którego celem jest wewnętrzny rozwój człowieka. Poza tym jego członkowie zafascynowani są magią, parapsychologią i innymi rzeczami, które ogólnie można nazwać okultyzmem. Obecnie mieszka w Tumba, na peryferiach Sztokholmu.


Sesyjni muzycyKatarina Lilja

"Katarina Lilja jest moją znajomą od lat, choć nigdy nie byliśmy bliskimi przyjaciółmi. Od pewnego czasu jednak myśleliśmy o zrobieniu czegoś wspólnie i tym razem się udało" - oto słowa Christofera zamieszczone w Teraz Rock (luty 2007). Śpiewała na "Gothic Kabbalah", wyruszyła z zespołem w trasę. Właściwie więcej informacji o niej nie ma :)Lori Lewis

Zatrudniona przez zespół tylko na potrzeby trasy promującej "Gothic Kabbalah" oraz późniejsze koncerty. Lori jest Amerykanką śpiewającą na codzień w Aesma Daeva . Lubi gotowanie, a także literaturę i sztukę. Można rzec, że jest wykształconą wokalistką gdyż ukończyła kierunki "Głos" i "Dyrygowanie chórem", a wcześniej "Występy wokalne" (oraz... "Prawo karne"). Autorytetem dla niej jest Dalaj Lama, jej babcia, a także Martin Luther King jr.

Thomas Vikström

Podobnie jak Mats Leven, człowiek ten śpiewał w wielu projektach. Interesuje się teatrem i sztuką, śpiewał w operetkach i sztukach teatralnych. Jego ojciec był jednym z najbardziej znanych śpiewaków operowych w Szwecji. Thomas w życiu wykonywał wiele prac, począwszy od pracy w fabryce cukierków poprzez bardzo społeczne prace, jak uczenie muzyki, praca z dziećmi w przedszkolu czy ze skazańcami. Obecnie prowadzi program radiowy dla raczej starszych ludzi, puszczając Elvisa i innych tuzów znanych oraz popularnych dawniej, gdyż jak twierdzi, nie ma audycji dla ludzi należących do starszego pokolenia. Obecnie Tomas z Therionem jeździ w trasy koncertowe, jest z zespołem zbyt krótko aby zaśpiewać na jakiejś płycie.


Byli
członkowie zespołu


Snowy

Snowy Shaw

Jego prawdziwe nazwisko to Tommie Helgesson. Dołączył do zespołu późno, bo przecież w 2006 roku gdy ten komponował "Gothic Kabbalah". Wcześniej grał u Kinga Diamonda i śpiewał w zespole Notre Dame. Jeśli chodzi zaś o Bestyję, można przypisać mu udział w napisaniu jednego kawałka (Tuna 1613) oraz wokale podłożone tu i tam na płycie "GK". Co ważniejsze, zachęcił zespół do sesji fotograficznej (ta fotka pochodzi właśnie z niej) w zaprojektowanych przez siebie ciuchach, troszkę podobnych do niegdysiejszego gotycko-wampirycznego image'u Cradle of Filth. Także i on projektował ubrania, w których Therion wyruszył w europejską trasę w 2007 - sam Snowy, przejmując rolę frontmana i głównego wokalisty na scenie latał po niej jak oszalały w stroju średniowiecznego kata i w blackmetalowym makijażu, trzymając w ręku jakąś starą księgę, z której zdawał się recytować niektóre fragmenty tekstów Theriona. Odszedł z zespołu w lipcu 2010.

linia
Kristian Niemann

Kristian zaczął grać na gitarze gdy miał 17 lat i wkrótce rozpoczął granie w lokalnych kapelach. W 1994 roku wyjechał do Los Angeles by studiować Jazz w Instytucie muzycznym. Wciąż będąc w Stanach Zjednoczonych zagrał na albumie kompilacyjnym "Hottest Unkown Guitarists" ( w wolnym tłumaczeniu Wybitni, nieznani gitarzyści ) wydanym przez JSR Records w 1996 roku. Po powrocie do Szwecji uczył przez kilka gry na gitarze elektrycznej w Stockholm Guitar Academy, ale obecnie udziela tylko prywatnych lekcji. Do Therion`a dostał się dzięki perkusiście Sammiemu Karpinenowi, z którym grał swego czasu w jednej kapeli. Gdy Tommy Eriksson opuścił zespół, Sammi polecił Kristiana Chrisowi. Kristian, gdy nie jest w trasie z Therionem lub nie uczestniczy w sesji nagraniowej, zabija czas pogrywając sobie z innymi kapelami grającymi rózną muzykę, nie zawsze związaną z metalem. Gitarzyści których podziwia to Allan Holdsworth, Eric Johnson, Greg Howe, Marty Friedman oraz Shawn Lane. Opuścił Therion w 2008.


Johan Niemann

Urodzony 26 Czerwca 1977 roku. Na gitarze basowej zaczął grać w wieku jedenastu lat, po tym jak jego talent odkrył nauczyciel muzyki. Kilka lat potem został współzałożycielem grupy Mind`s Eye ( Oko Umysłu ), nagrywając z tym zespołem dwie płyty. Odszedł z zespołu w maju 2000 roku, ponieważ trudno było pogodzić mu grę w dwóch kapelach naraz - Johan wtedy już należał także do Theriona. Jest także absolwentem "Stockholm Music Conservatory", gdzie studiował kierunek produkcji muzycznej i obróbki dźwięku. W wolnych chwilach pogrywa sobie z wszelkiego rodzaju kapelami ze Stockholmu i okolic tego miasta. Jego idolami gry na gitarze są: Tony Levin, Anthony Jackson, Jimmy Johnson, Andy West, lubi słuchać między innymi King Crimson, Voivod, Mr Bungle, Testament i Slayera. Opuścił Therion w 2008.
Petter Karlsson

Ur. 31 Maj 1977. Petter zaczął grać na perkusji mając dziewięć lat, do zespołu dołączył w 2004 roku wcześniej pogrywając w wielu różnych, acz mało znanych zespołach grających punka, a nawet jazz. Będąc w Therionie, w tym samym czasie gra na gitarze i śpiewa również w zespole Argentum. Potrafi "obsługiwać" jeszcze gitarę basową oraz obrabiać dźwięk w studio - jak widać jest to bardzo uzdolniony człowiek, którego ulubionym napojem jest czerwone wino, a dla zabawy lubi... gotować! Jak twierdzi, jego potrawy są zarówno jego ulubionym jedzeniem. W Therionie nie tylko bębni, dużo utworów z płyty "Gothic Kabbalah" zawdzięcza właśnie jemu swój kształt. Wielu pewnie pamięta go z występu na Metalmanii w marcu 2006, kiedy to czasami śpiewał i bębnił jednocześnie. Ciekawa i sympatyczna osobowość :) Ach, bym zapomniał - nie potrafi kierować samochodem (swój chłop!). Opuścił Therion w 2008.

Mats Leven

Urodzony w Mölndal, Gothenburgu, na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Ma dwoje braci. Śpiewał w wielu zespołach, chociażby takich jak At Vance, Krux, Swedish Erotica, Abstrakt Algebra, śpiewał także na płycie Yngwiego Malmsteena "Facing The Animal", z którym pojechał później w światową trasę. Udzielał podkładów wokalnych jako muzyk sesyjny w wielu mniej znanych Polakom zespołach, często jest zatrudniany na pojedyncze sesje nagraniowe. Uczestniczył także w konkursie Eurowizji, aczkolwiek nie solowo czy w swoim zespole, lecz jako dodatkowy wokal dla jednego z artystów. Do Theriona trafił w 2003, na sesję nagraniową Lemurii i Siriusa B. Usłyszeć go i zobaczyć można na zapisach koncertów zamieszczonych na DVD "Celebrators of Becoming", śpiewał też na "Gothic Kabbalah". Odszedł z Therion w 2007 roku - była to wspólna decyzja, Matsa nie rozpalał już taki ogień i entuzjazm jak niegdyś, można rzec, że popadł w rutynę jeżeli chodzi o koncertowanie z Therionem. W dziale Wywiady zamieszczona jest rozmowa z nim przeprowadzona.


Sarah Jezebel Deva

Jej prawdziwe nazwisko to Sarah Jane Ferridge. Urodziła się w lutym 1977 roku we wschodnim Londynie jako najmłodsza w rodzinie (ma 3 braci i 1 siostrę). Można rzec, iż jej kariera zaczęła się gdy miała 11 lat, gdy zaczęła występować w "Queen`s theatre". W wieku 13 lat zafascynowała się muzyką jazową jak i punkiem, koncertowała nawet z kapelą " Mad Dog", jednak po jakimś czasie porzuciła ten nurt muzyczny, napisała własne słowa do własnych kompozycji i nagrała demo. W wieku 16 lat kierunek jej śpiewu podążył za black metalem i niesamowicie ucieszyła się, gdy jej demo wpadło w ręce gości z Cradle Of Filth. Oczarowani jej głosem przyjęli ją do kapeli. Wciąż będąc członkiem tegóż zespołu udzielała się na trasach koncertowych i sesjach nagraniowych z takimi zespołami jak Covenant, Mortiis i oczywiście Therion, z którym brała udział w sesji nagraniowej do albumów Vovin oraz Crowning Of Atlantis. Jej śpiew jest czterooktawowy, jest bardzo wszechstronną śpiewaczką, jednak najwięcej czasu poświęca na śpiew w operowym stylu. Nigdy nie brała żadnych lekcji śpiewu, jest więc samoukiem. Muzyka i śpiewanie to jak twierdzi, jej życie. W wolnych chwilach lubi pływać, pisać wiersze, oglądać komedie i podróżować. Jest osobą bardzo otwartą, lubi poznawać ludzi i nigdy nie odmawia im pomocy. Wielu z was może trochę zmylić jej wygląd, jednak tak naprawdę to bardzo wesoła kobieta, pełna radości i energii życiowej. Nie nawidzi kłamstwa, fałszywych ludzi i znęcania się nad zwierzętami oraz wielu innych rzeczy, jak sama twierdzi, świat w którym przyszło nam żyć to odrażające miejsce. Ostatni raz z Therionem wystąpiła "awaryjnie" w marcu 2006 w Katowicach (Metalmania), zresztą po bardzo długiej przerwie.Martina Hornbacher

Obecnie nazywa się Martina Astner, pochodzi z Austrii. Przygodę z muzyką zaczęła w zespole Dreams Of Sanity, gdzie stanowiła duet wokalny z Sandrą Schleret. Brała udział w nagrywaniu albumu Komodia. Później opuściła grupę i została wokalistką Therion`a. To właśnie ją możemy zobaczyć na teledyskach grupy, przez pewien okres była główną wokalistką na koncertach grupy. Z Therionem nagrała "Vovin", a także była obecna przy nagrywaniu "Crowning Of Atlantis". Obecnie wraz z Erikiem Rutanem, znanym z grupy Morbid Angel tworzy grupę Alas. Oficjalny adres tego zespołu to - http://www.hateeternal.com/alas/ . Można stamtąd ściągnąć mp-chujki i przekonać się, jaką muzykę wykonuje ta grupa.
Piotr Wawrzeniuk

Jak może świadczyć nazwisko, Piotr jest Polakiem. W Therionie swego czasu był wokalistą, a także perkusistą. Jako pełnoprawny członek zespołu brał udział w nagraniach "Symphony Masses Ho Drakon Ho Megas", "Lepaca Kliffoth", "Theli", "A`rab Zaraq..", natomiast w "Secret Of The Runes" udzielił swego głosu gościnnie na "Summernight City" i "Crying Days". W chwili obecnej nie jest już w Therionie, powodem jego odejścia były rozpoczęte studia na wydziale historii. W sumie bardzo niewiele wiadomo na temat Piotra, ale wiadomo, że jest On w chwili obecnej członkiem szwedzkiego zespołu Serpent, grającego coś w stylu doom metalu, bardzo przypominającego Black Sabbath. Wiadomo też, że grał w grupie The Robots oraz wraz z Chrisoferem Johnsonem nagrał kilka albumów z Carbonized. W dziale ciekawostki, można znaleźć link do strony kapeli Serpent.
Edit 9.I.06: Więcej o Piotrze, w dziale "wywiady".